Birkerød BK13
Efterår 2022 til forår 2023


 
Træningspas for ungdom (UNG)

Her tilmelder du dig de enkelte ungdomstræningspas.

Er du fortsættende spiller fra 21-22, er du blevet placeret på et hold (1-6) og kan vælge mellem det pågældende holds træningspas.

Er du ny i klubben, kan du tilmelde dig begyndertræningspassene B1 eller B2 eller et træningspas på hold 1 eller hold 5.
Du kan også møde op i ungdomsudvalgets træffetid for at høre, hvilke(t) træningspas, der vil passe bedst til dig. 

Hvis du gerne vil tilmeldes andre træningspas end dem, ovenstående retningslinjer udpeger, kan det evt. ske efter forudgående aftale med klubben (mød også her op i ungdomsudvalgets træffetid).

Se træffetiderne HER


Husk at tilmelding til træningspas for ungdomsspillere kun er gyldig sammen med et basismedlemskab (tilmeld dig under "Basis, ungdom")


holdplan_22_23_faerdig_slut_slut.pdf

holdbeskrivelser_holdplan_22_23_faerdig_slut_slut.pdf



Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
U13/U15 Letøvede (hold 3) 3-1
Mandag kl. 15:00 - 16:00
Ungdomstrænere: Thomas Laybourn,
15.08.2022 22.05.2023 400 kr.
U11/13 Letøvede (hold 2) 2-1
Mandag kl. 15:00 - 16:30
Ungdomstrænere: Emil Elk,
15.08.2022 29.05.2023 600 kr.
U13/15/17 Øvede (Hold 4) 4-1
Mandag kl. 16:00 - 17:30
Ungdomstrænere: Thomas Laybourn,
15.08.2022 22.05.2023 600 kr.
U11/13 fællestræning (hold 1) 1-1
Mandag kl. 16:30 - 18:00
Ungdomstrænere: Emil Elk,
15.08.2022 29.05.2023 600 kr.
Begyndere U11/13 B2
Tirsdag kl. 15:00 - 16:00
Ungdomstrænere: Nanna Brosolat,
30.08.2022 30.05.2023 400 kr.
U11 Fællestræning (hold 1) 1-2
Tirsdag kl. 15:00 - 16:30
Ungdomstrænere: Mie Eilersen Bouet,
16.08.2022 30.05.2023 600 kr.
U13/15/17 Øvede (Hold 4) 4-2
Tirsdag kl. 16:00 - 17:30
Ungdomstrænere: Nanna Brosolat,
16.08.2022 30.05.2023 600 kr.
U15/17/19 Letøvede (hold 5) 5-1
Tirsdag kl. 16:30 - 17:45
Ungdomstrænere: Julie Lynggaard, Mie Eilersen Bouet,
16.08.2022 30.05.2023 500 kr.
U11/U13 letøvede (hold 2) 2-2
Tirsdag kl. 17:30 - 18:30
Ungdomstrænere: Nanna Brosolat,
16.08.2022 30.05.2023 400 kr.
U15/17/19+ øvede (hold 6) 6-1
Tirsdag kl. 18:30 - 20:00
Ungdomstrænere: Nanna Brosolat,
16.08.2022 30.05.2023 600 kr.
U11/U13 Letøvede (hold 2) 2-3
Onsdag kl. 15:30 - 16:45
Ungdomstrænere: Signe Eilersen Bouet,
17.08.2022 31.05.2023 500 kr.
U11/13 Fællestræning (hold 1) 1-3
Onsdag kl. 16:00 - 17:00
Ungdomstrænere: Lukas Øgaard,
17.08.2022 31.05.2023 400 kr.
U13/U15 Letøvede (hold 3) 3-2
Onsdag kl. 16:45 - 18:00
Ungdomstrænere: Signe Eilersen Bouet,
17.08.2022 31.05.2023 500 kr.
U15/17/19 Letøvede (hold 5) 5-2
Onsdag kl. 17:00 - 18:00
Ungdomstrænere: Lukas Øgaard,
17.08.2022 31.05.2023 400 kr.
Begyndere U07-09 B1
Torsdag kl. 15:00 - 16:00
Ungdomstrænere: Camilla Sørensen,
18.08.2022 02.06.2023 400 kr.
U15/17/19+ øvede (hold 6) 6-2
Torsdag kl. 16:00 - 17:30
Ungdomstrænere: Camilla Sørensen,
18.08.2022 02.06.2023 600 kr.
U13/U15 Letøvede (hold 3) 3-3
Torsdag kl. 16:00 - 17:30
Ungdomstrænere: Frederikke Toft Boysen,
18.08.2022 01.06.2023 600 kr.
U13/15/17 Øvede (hold 4) 4-3
Torsdag kl. 17:30 - 19:00
Ungdomstrænere: Camilla Sørensen,
18.08.2022 02.06.2023 600 kr.
U15/17/19 Letøvede (hold 5) 5-3
Torsdag kl. 18:30 - 20:00
Ungdomstrænere: Julie Lynggaard, Oscar Tolsgaard Jensen,
18.08.2022 01.06.2023 600 kr.
U13/U15 Letøvede (hold 3) 3-4
Fredag kl. 15:30 - 17:00
Ungdomstrænere: Emil Elk,
19.08.2022 02.06.2023 600 kr.
U11/13 Fællestræning (hold 1) 1-4
Fredag kl. 15:30 - 17:00
Ungdomstrænere: Oscar Tolsgaard Jensen,
19.08.2022 02.06.2023 600 kr.
U11/13 Fællestræning (hold 1) 1-5
Lørdag kl. 09:30 - 10:45
Ungdomstrænere: Emil Elk, Frederikke Toft Boysen,
20.08.2022 03.06.2023 600 kr.
U11/U13 Letøvede (hold 2) 2-4
Lørdag kl. 10:45 - 12:00
Ungdomstrænere: Frederikke Toft Boysen, Emil Elk,
20.08.2022 03.06.2023 600 kr.
U15/17/19 Letøvede (hold 5) 5-4
Lørdag kl. 12:00 - 13:30
Ungdomstrænere: Emil Elk, Frederikke Toft Boysen,
20.08.2022 03.06.2023 600 kr.
Supplerende træningspas for un (X-UNG)



Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
Ungseniorer (øvede) US-1
Mandag kl. 17:30 - 19:00
Ungdomstrænere: Thomas Laybourn,
15.08.2022 22.05.2023 600 kr.
Pigehold - tirsdag Pi1
Tirsdag kl. 17:45 - 19:00
Ungdomstrænere: Julie Lynggaard, Mie Eilersen Bouet,
16.08.2022 30.05.2023 500 kr.
Ungseniorer (øvede) US-2
Onsdag kl. 20:00 - 22:00
Ungdomstrænere: Frederikke Toft Boysen,
17.08.2022 31.05.2023 800 kr.
Piger - torsdag Pi2
Torsdag kl. 17:30 - 18:30
Ungdomstrænere: Julie Lynggaard,
18.08.2022 01.06.2023 400 kr.
Styrketræning for ungdom (SKST)

Forløb for ungdomsspillere i skadesforebyggende styrketræning v/ fysioterapeut og badmintonspiller Josephine van Zaane.

Forløbet starter 1. september med et fælles foredrag i cafeen  kl. 17-18 (for begge styrketræningshold). Derefter er der træning på de to hold - bemærk, at træningen på hold 1 d. 1. september ligger 18 -19 (dvs. i umiddelbar forlængelse af foredraget). Træningen på Hold 2 foregår kl. 19-20 hver gang.

Træningen foregår i styrkeområdet på reposen samt i cafeen.

I forbindelse med den første træning udarbejder Josephine individuelle træningsplaner til deltagerne.

Hver 1. torsdag i måneden frem t.o.m. april er der opfølgning og undervisning med Josephine. (NB! April dog: 13.4.)

Dvs. på følgende torsdage: 1.9., 6.10., 3.11., 1.12., 5.1., 2.2., 2.3., 13.4.

Skulle en af de opfølgende træninger med Josephine blive aflyst (f.eks. pga. sygdom), vil der være en erstatningsgang - så vidt muligt ugen efter. Dette udmeldes i fald det bliver relevant.

De øvrige uger træner spillerne selv ud fra Josephines anvisninger. Styrkeområdet er i de øvrige uger reserveret til holdets medlemmer i samme tidsrum (torsdage kl. 17.30-18.30 hhv. 19-20)

I forbindelse med de månedlige opfølgninger vil der være mulighed for yderligere individuel sparring med Josephine kl. 18.30-19

Tilmelding til et styrketræningshold forudsætter basismedlemskab af ungdomsafdelingen (Basis, ungdom) samt deltagelse på almindelig badmintontræning i ungdomsafdelingen.

Tilbuddet gælder spillere, der er U15 eller ældre (dvs. f. 2009 eller før)

Du skal selv sørge for at være varmet op, når styrketræningen starter.

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
Skadesforebyggende styrketræning - hold 1 SS1
Torsdag kl. 17:30 - 18:30
Instruktør: Træner oplyses senere,
01.09.2022 13.04.2023 480 kr.
Skadesforebyggende styrketræning - hold 2 SS2
Torsdag kl. 19:00 - 20:00
Instruktør: Træner oplyses senere,
01.09.2022 13.04.2023 480 kr.
Senior (SEN)

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
Seniorer 1. holdet S0-1
Onsdag kl. 20:00 - 22:00
Seniortræner: Martin Weber Schmidt ,
17.08.2022 31.05.2023 1800 kr.
Voksne/motionister (MOT)

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
Tirsdagsklubben P01
Tirsdag kl. 10:00 - 11:00
Instruktør: Ingen træner,
06.09.2022 25.04.2023 800 kr.
Onsdagsholdet V01
Onsdag kl. 18:00 - 20:00
Onsdag kl. 18:00 - 20:00
Instruktør: Ingen træner,
07.09.2022 31.05.2023 1800 kr.
Motionister / "forældreholdet" V02
Torsdag kl. 20:00 - 21:30
Ungdomstrænere: Mie Eilersen Bouet,
18.08.2022 01.06.2023 1800 kr.